Informácie pre nových študentov

Pri nástupe do škôlky sa uistite, že ste svojmu dieťatku pripravili všetko, čo potrebuje.

Dokumenty

 • prihláška na šk. rok 2023/2024
 • podpísaný súhlas 2023/2024 – výlety, foto
 • dotazník
 • zmluva
 • fotokópie OP všetkých osôb, ktoré sú oprávnené vyzdvihovať Vaše dieťa
 • lekárske potvrdenie + potvrdenie na návštevu sauny
 • kópia rodného listu dieťaťa a kartička poistenca dieťaťa

Oblečenie

Prosíme, podpíšte všetko oblečenie, aby sme predišli jeho strate.

 • pohodlné a pevné prezúvky
 • sezónne oblečenie (pršiplášť, gumáky, čiapka, šál, rukavice)
 • náhradné oblečenie (spodné prádlo, nohavice, tričko, ponožky)
 • vybavenie na plávanie (plavky, plávaciu čiapku)

Tipy pre úspešný začiatok

Aby ste pomohli svojmu dieťaťu rýchlo a efektívne sa adaptovať na nové prostredie, odporúčame Vám, aby ste dieťa na zmeny vopred pripravili, sústredili sa na pozitívnu motiváciu, boli dochvíľni a nasledovali základné pravidlá. Tu sú niektoré základné tipy, ktoré Vám môže v tomto procese pomôcť:

Rozprávajte sa o škôlke: Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo môže očakávať, čo sa naučí a zažije, o stretnutí nových kamarátov, s ktorými sa môže hrať, o tom, ako sa stane „veľkým“ školákom a pod.

Dodržiavajte rutinu: Niekto viac, niekto menej, no každý z nás potrebuje v živote istú rutinu, režim a stále aktivity. U detí to platí dvojnásobne. Prosím, nastavte režim Vášho dieťaťa už doma a rovnako i v škôlke. Ak sa dá, zabezpečte si ustálené časy príchodov a odchodov. Vaše dieťa musí vždy rozumieť, že ho prídete vyzdvihnúť v určitom čase, aby sa cítilo pokojne, isto a dokázalo sa hrať bez starostí. Spokojne si môžete vymyslieť vaše vlastné rituáliky na rozlúčku – objatie, pusa, veršík alebo malá úloha (Nakresli mi v škôlke pekný obrázok), ktoré Váš odchod dieťaťu uľahčia. Čím je však rozlúčka dlhšia, tým náročnejšie je pre dieťa oddelenie a rozlúčenie, preto sme tu vždy pre vás aby sme vám a vášmu dieťaťu s rozlúčením pomohli. Ak vaše dieťa už prichádza s plačom, pokojne nám ho odovzdajte, my už ho upokojíme.

Načasovanie: A opäť to naše správne načasovanieJ. Vyzerá to tak, že všetko sa točí len okolo neho, avšak priznávame a zo skúseností vieme, že prichádzanie načas minimalizuje potenciálny stres a zmätok a vytvára pokojnú a pozitívnu atmosféru. Príchod do škôlky okolo 08:30 a odchod cca 16:30 (v prípade plnej adaptácie dieťaťa) prináša dostatok času a priestoru na hranie, individuálne aktivity a nadväzovanie kamarátstiev.

Dodržujte svoje slovo: Je lepšie nesľúbiť nič, ako sľúbiť niečo, čo neviete/me dodržať. Stabilný prístup dodržiavania slova pomôže vášmu dieťaťu prežiť, že sa na vás môže ozaj spoľahnúť.

Potvrdzovanie emócie: Je úplne v poriadku ak Vaše dieťa vyjadruje aj negatívne emócie a plač. Našou/vašou úlohou je ubezpečiť vaše dieťa, že chápeme, že sa hnevá/je smutné a zároveň naň preniesť tú pokojnú emóciu, že to bude v poriadku, že to zvládne.

Posledným veľkým pomocníkom na ktorého nemožno zabudnúť je “kamoš” z domu, ktorý bude dieťa sprevádzať do škôlky. Spočiatku je ideálne ak je to nejaký plyšák či iná mäkká hračka na spanie, neskôr z toho môže byť hračka na pohranie sa s kamarátmi, či čokoľvek, čo pomôže vášmu dieťaťu cítiť sa v škôlke bezpečne a dobre.